‹‹‹ prev (254)

(256) next ›››

DIRECTORY
BDINBURG-H
EDINBURGHSHIRE
Legal Directory— continued,
COURTS OF JUSTICE AND OFFICE RS— continued.
The General Registry of Births, kc— continued t
INDEX DEPARTMENT.
George Davidson Bruce, 2(5 Pitt sb
Johnstone Crawford, 4 Regent place
DISTRICT EXAMINERS.
\,—Northern District— (Comprising the counties of Orkney, Zet-
land, Caithness, Sutherland, Ross and Cromarty, Inver-
ness, Nain, Elgin, and Banff,) Robert H. Smith, Braefoot,
Corstorphine
H.— Eastern District— (Comprising the counties of Aberdeen,
Kincardine, Forfar, and Fife,) Peter P. Napier, 49 Waver-
ley place, Aberdeen
HI. — Western District— (Comprising the counties of Perth, Kinross,
Clackmannan, Stirling, Dumbarton, Argyll, Bute, Renfrew,
and Linlithgow), W. H. D. Lowe, 7 Sandford st. Portobello
IV. — Midland District — (Comprising the counties of Lanark and
Edinburgh.) John Liddell,15West Brighton ores. .Portobello
Y.— Southern District— (Comprising the counties of Ayr, Peebles,
Selkirk, Haddington, Berwick, Roxburgh, Dumfries, Kir-
cudbrightand Wigtown), Daniel Stewart,2 Berwick pi., Ayr
REGISTER OF DEEDS. PROBATIVE WRITS, & PROTESTS.
-Offices, Nos. 36, 46, 48, hi & 54 Register House.
Hours, 10 to 3. Saturdays. 10 to 1.
Keeper— Alexander Murdoch, 19 Brighton place, Portobello
Assistant Keepers — Alexander Forbes, Craigievar, Liberton
George Young, Argyle place, Joppa
Chief Clerk— George D. Balfour, 9 Grange Loan
Cashier— John Gray, 9 Grange road
RECORD OF ENTAILS, &c.
Offices— Nos. 17 & IS New Register House.
Hours— 10 to 3 ; Saturdays, 10 to 1.
-David Winter, 9 Newington terrace
Keeper
REGISTER OF IIORNINGS, INHIBITIONS, AND
ADJUDICATIONS.
Office — No. 41 Register House
Hours— 10 to 4 ; on Saturdays, 10 to 1
Principal Keeper— John Clerk Brodie, w.s. 5 Thistle st
Assistant Keeper— -John H. Dunn, 13 Glengyle terrace
Ulerk — Charles S. M'Ctbe, 1 Bellevue crescent
GENERAL REGISTER OF SASINES.
General office— Large Central room, No. 34a.
Hours— 10 to 4 ; Saturday, 10 to 1.
Keeper— John Clerk Brodie, W.S., C.B., ll.d. 5 Thistle st
Assistant Keepers— David Yule, 5Greenhillbank ; William Lindsay
Christie, Inverleith gardens, Inverleith ; John Robertson
Campbell. 1 West Maitland st ; Matthew Livingstone, 108
West Gilmore place; John Adam Ewart, 6 Lome terrace;
and Robert A. Ireland, 2 Maytield terrace
Searchers— Matthew Rae, 9 Granville terrace; and James Bell, 2
North Merchiston avenue
First-Class Clerks — W. R. Watson, 15 Gladstone terrace ; Robert
Richard, 10 Duncan st; James Barr, 15 Leven terrace;
John Maclagan, 107 South Marchmont rd ; Robert
M'llvride, 22 Melville terrace; A. Wilson, 10 Valleyfield
st ; and William Menzies
Second-Class Clerks— Francis Taylor, 40 Gillespie crescent; William
Riach, 8 Gillespie crescent; Thomas W. Jones, w.s. 9
Lennox st; Thomas Ross, 14 Claremont terrace; David
W. Keith, Roslin ; George W. Miller, 31 Clerk st; W. C.
Sandilands, 31 India st ; D. D. Brown, 9 Henderson ter ;
Robert Balrd, 18 West Newington place; George
Macpherson Duffes. 1(3 Hillside st; John Livingstone, 4
Parkside terrace. Newington ; and David Knight, 38
Bath st. Portobello
SHERIFF COURT OF EDINBURGH.
Sheriff Court House.
Sheriff— Archibald Davidson
Stteriff's Substitutes— Robert Hamilton, m.a. & Andrew Rutherfurd
Slieriff Clerk— John C. Whitten
Auditor— John C. Whitten
Depute — William Gardner
Procurator Fiscal — Robert L. Stuart
Depute Sheriff Clerk for Leith District— John W. Gornall
SHERIFF COURT OF LEITH.
The Court is held every Tuesday, at 10 o'clock, within the Sheriff
Court-room, Constitution st. during the sessions of Court.
Leith District includes the parishes of South and North
Leith, and Duddingston (except that part of the parish of
South Lsith which is within the Parliamentary boundary
of Edinburgh)
Sheriff Substitute— Hubert Hamilton, Esq.
Sheriff Officer— James Lindsay
SHERIFF SMALL DEBT COURT FOR THE COUNTY OF
EDINBCRGH.
Sheriff Court House
The Court is held in the Sheriff Court House, George IT. bridge,
every Wednesday, at 10 a.m. ; and for the Leith district
every Tuesday, at 10. 15 a.m., within the Sheriff Court-room,
Leith. The judges are the Sheriff and Sheriff Substitutes.
Summonses are issued every day at the Sheriff Clerk's
offices
CIRCUIT COURT.— Dalkeith ,
Third Thursday of every month.
District Clerk for Issuing Summonses, Dalkeith— J. C. Chlsholm
Slier iff Officers, Edinburgh— Abigail Murray, William Hogg, John
Watson, Michael Hogg. Henry A. Dewar, John Gunn,
Robert Caldwell, John Mackenzie, and James Agland
Debt Recovers Court, at Edinburgh, on Monday, at 10 o'clock
during session of court
JUSTICE OF PEACE SMALL DEBT COURT.
For county of Edinburgh.
Held in Edinburgh every Wednesday, at 11a.m.; At Dalkeith,
the first Tuesday of each month, at 10.45 a.m.
Hours of attendance at the Justice of Peace office, from 10 to 3, and
7 to 8 ; Saturdays, 10 to 1
Judges — The Acting Justices of the Peace
Clerk of the Peace-Sir John Gillespie, W.S.
Depute- Clerk— John Forrester
JUSTICE OF PEACE SMALL DEBT COURT.
(For the City aDd County of the City).
Royal Exchange.
Judges— The Justices of Peace for the City
Clerk— Archibald Campbell
Constables of the Court - The City Officers, J. Hunter, W. Fuller, A.
M'Donald, H. Carter, and James Coutts
TEN MERE COURT FOR THE CITY.
Held in the Council Chamber every Monday at 10 o'clock a.m.,
for hearing and determining claims for sums not exceed-
ing ten merks, and servants wages to any amount.
Judges— The Bailies
Clerk— Archibald Campbell
Officers— The City Officers
DEAN OF GUILD COURT.
Appointed in terms of Section 154 of the Edinburgh Municipal and
Police Act, 1879.
Dean of Guild — James Go wans
Clerk and Extractor— Archibald Campbell
Procurator Fiscal— R. Bruce Johnston, W.S.
Master of Wor/cs— John Russell
Officers— A. Macpherson, J, Russell, and W. F. Sampson
COUNCIL OF THE GUILDRY.
Secretary— David Dickson
Treasurer — Andrew M'Donald
Officer — Alexander Macpherson
THE COURT OF POLICE.
Judges— The Lord Provost, the Sheriff of Midlotbian, the six BalHes,
and the Sheriffs-Substitute of Midlothian
Public Prosecutor — Thomas Lintun
Clerk to Public Prosecutor — Thomas Linton, jun.
Clerk of Court— James Norham
Depute Clerk of Courtr-J. W. Weston
Crier of Court— John M'Pherson
BAILIE AND SEQUESTRATION COURT.
Held in the City Chambers every Friday at 12 o'clock.
Judges— The Bailies
Clerk— Archibald Campbell
Assessors— W. Mackintosh and James Keir, advocates
Fiscal— R. Bruce Johnston, w.S.
PRISON COMMISSIONERS FOR SCOTLAND AND DEPART-
MENT OF JUDICIAL STATISTICS.
Office, 130 George Street.
Commissioners appointed by the Croion— Andrew Beatson Belt, advo-
cate, chairman ; Captain T. Folliott Powell
Commissioners, ex-officio— The Sheriff of Perthshire ; the Crown
Agent for Scotland
Secretary, Superintendent of Department of Judicial Statistics and
Accountant — William Donaldson
Inspectors of Prisons— U. Stuart Johnson & Major W. W. G. B. Willis
Medical Adviser — D. Maclagan, m.D. etc.
Engineer Architect— Major Alten Beamish, r.e. [shank
Chief Clerk and Collector of Judicial Statistics— Greorge B. Cruick-
Senior Clerk and Registrar of Crimijials—h. A. Vanden-Bergh
Lower Division Cler/cs— William Harvey, H. E. Hicks, David
Crombie, G. S. R. Moncrieff, William Vickers, and Michael
J. Harnedy
Draughtsman— D. W. Stewart
Messenger— Douglas Livingstone
H.M. PRISON OF EDINBURGH,
Calton Hill.
"Visiting Committee.
Clutirman— Sir George Harrison, ll.d. Lord Provost
Members from the City -The Lord Provost (Harrison), Bailie Clerk,
and Treasurer John Boyd
Members from the County of Edinburgh— S^mes Hope, of Belmont ;
James Walker, of Dairy ; aud Sheriff Archibald Davidson
Members from the County of Peebles- -Lord Elibank and Alexander
Dickson, of Haitree
Member from the Burgh of Peebles— Provost Whitie
Member from Leith— Provost Pringle
Member from Portobello— Bailie Gray
Member from Musselburgh— Provost K ;ir
Clerk to Visiting Committee— James Gow, S.S.C. 67b Hanover st
Governor— Captain JrE. Christie
C/iaplain—Rev. James M. Fleming
Surgeon— James A. Sidey, M.D.
Matron— A. B. M'Gregor
Steward— John O. Fraser
Chief Clerk— George Stott
Assistant Clerk— George A. Sharp
Steivarae' Clerk— James Boa
Head Warder— James Carnon
Teachers— James Mackie and Elizabeth Grant
Keeper of Court Buildings— R t M'Kay
Matron— Johan M'Kay
211

Images and transcriptions on this page, including medium image downloads, may be used under the Creative Commons Attribution 4.0 International Licence unless otherwise stated. Creative Commons Attribution 4.0 International Licence