‹‹‹ prev (650)

(652) next ›››

(651)
DIRECTORY
CHARITABLE INSTITUTIONS— continued.
CITY PARISH DISPENSARY,
122 Ingram Street.
Vaccinating Officer — David "Walker
BARONY PAROCHIAL BOARD DISPENSARY,
97 Cambiidge Street.
Medical Officers— David Cowie & Daniel M'Lean
CITY FEVER HOSPITAL,
68 North Oswald Street, St. Rollox.
RECEPTION HOUSE (Quarantine for Fever),
"Weaver Street, Townhead.
Matron — Isabella Fraser
COMMERCIAL TRAVELLERS' OF SCOTLAND BENEVOLENT
FUND,
80 Renfleld Street.
Manager — William Hart, jonr.
ST. ANDREW'S AMBULANCE ASSOCIATION,
98 West Regent Street.
Secretary — William M. Cunningham
COTTAGE HOSPITAL (Lady Campbell's.)
Lady Superintendent — Kate Sibbald
GLASGOW
LANARKSHIRE
BLANTYRE ACCIDENT FUND,
Office, West Nile Street.
Secretary — Artliur Forbes
Treasurer — Andrew M'Khmon
Superintendent — Adam Sutherland
CLYDE DISASTER RELIEF FUND,
Office, 75 West Nile Street.
Superintendent — Adam Sutherland
EAST PARK HOME FOR INFIRM CHJIOEN,
810 Gairbraid Street, Maryhill.
Lady Superintendent— Miss Bowlter
ARMY & NAVY PENSIONERS' EMPLOYMENT SOCIETY,
75 Jamaica Street.
Secretary— Thomas Tully
LADIES' (THE) AUXILIARY TO THE CHARITY ORGANIZATION,
318 New City Road.
Manageress — Janet S. M'Leod
HOUSE OF SHELTER FOR FEMALES
112 Hill Street, Garnethill
Matron — Mary Hurray
CITY OF GLASGOW BANK RELIEF FUND,
Office, 7 West George Street.
Secretary — Alexander M'Cutcheon
REFORMATORY AND INDUSTRIAL SCHOOLS.
GLASGOW JUVENILE DELINQUENCY PREVENTION AND
REPRESSION ACT, 1878.
Cluxiitnan—A. A. Fergusson
Deputy Chairman — John Morison
Directors of Houses of Refuge tO Reformatory d> Industrial Sclwols in
the City of Glasgow— John Carmichael, 92 "West Nile st ; William
Clark, 47 King at. Mile end ; Rev. George S. Burns, d.d. 8 West-
bourne ter; James L. Whyte, 11 Seton ter. I) ; Thomas M. Fergus-
son, 12 South Hanover st ; William Mitchell, 131 Wellington st:
George Jackson, 122 Buchanan st; Matthew Fairley, 10 Wnodl.i n< -.
ter; George Ogilvie, 108 George st; Michael Connal, Virgn. ..
buildings; R. M. Murray, 29 Hamilton drive; A. G. Macdonald, 20
St. Vincent pi ; Douglas M. Hannay, 23 Exchange sq ; John Mori-
son, 11 Burnbank gardens ; John Robb, 11 George sq ; J. Gum-
precht, 4 West Regent st ; J. B. Kidston, 50 West Regent st ; Joseph
Gardiner, 134 St. Vincent st; John Farquhar, 12 Hope st ; William
Connal, of Solsgirth, Park circus ; Alexander A. Fergusson, 36
M'Alpine st ; William Wilson, Virginia buildings ; John M'Laren,
5 South Hauover st ; Hugh Brown, 9 Exchauge sq ; Walter Duncan,
7 West George st ; J.B. Wingate, 5 Exchange sq ; John Kidston, 50
West Regent st; Andrew Symington, 119 St. Vincent st ; James
Dunn, 64 Robertson st ; J. R. Macarthur, 96 Buchanan st; Hugh
Lamberton, 8 Adelphi ter ; James L. Selkirk, 82 West Regent st ;
Robert Gourlay, Bank of Scotland, St. Vincent pi ; Thomas Watson,
125 Buchanan st; Sawers Aitken, 18 Craigpark.D.
INSTITUTIONS UNDER THE MANAGEMENT OF THE BOARD.
REFORMATORY FOR BOYS, DUKE STREET.
Governor — John Rae
Matron — Mrs. Rae
Teacher — Peter M'Arthur
Medical Attendant— George R. Mather, m.d. 104 Bellgrova st
REFORMATORY FOR GIRLS, CHAPELTON.
Matron — Miss Sliman
Teacher — Miss Mary M'Kenzie
Industrial Teacher — Miss Julia M'Kenzie
Medical Attendant — James Gray, m.d. Newton ter
INDUSTRIAL SCHOOL FOR BOYS, MOSSBANK.
Superintendent — A. Falconer
Matron — Mrs. Falconer
Assistant Superintendent — John Wotherspoon
Teacliers — R. J. M'H wraith, John Conely, James Shearer
Medical Attendant— William M'Gill, m.d. 9 South Albion st
BOYS' HOME, ROTTEN ROW.
Superintendents — James Ballantyne & Mrs. Ballantyne
Teacher— John M'Callum
INDUSTRIAL SCHOOL FOR GIRLS, MARYHILL.
Superintendent — Mrs. Cameron
Assistant — Miss Macfadyen
Bead Teacher — Miss Brown
Medical Attendant— William M'Gill, m.d. 9 South Albion st
DAY INDUSTRIAL SCHOOLS.
Green Street.
Superintendent — Miss Mary Duncan
Assistants — Misses Elizabeth M'Lachlan, Agnes Neilson, & Margaret
Brown
Rotten Row.
Superintendent — Miss Agnes F. Campbell
Assistants— Misses A.M'N. Borland, Catherine Keir,& Jessie Brown
Medical Attendant— B,. Wilson Bruce, m.o. 33 Rose Bt, Garnethill
REVENUE & MARITIME DEPARTMENT.
INLAND REVENUE OFFICE,
280 George Street:
Collector of Inland Revenue <& Distributor of Stamps— B. M. Matheson
EXCISE DEPARTMENT.
Superintending Clerk— Watson Telfer
STAMP DEPARTMENT.
Superintending Clerk— John Gallo way
TAX DEPARTMENT.
Superintending Clerk — R. Stewart
SURVEYING DEPARTMENT OF STAMPS AND TAXES.
Inspector for Lanark, Renfrew, and Dumbarton Shires — Alexander
i' r:t -f'T
Surveyors- -Tames S. Miller, Hugh Macfarlan, James Smith, J.
M'Kelvie & \V . S. Webber
Supervisors of Inland Revenue— C. M'Rae.T. Macfarlane, D. M'Lean,
R. Callau, D. Finlajson, T. Heron, W. M'Carthy
PROPERTY AND INCOME TAX.
Office, 280 George Street.
Commissioners for the City— James Hannan, Peter Clouston, Sir James
Watson, John Ure, Sir William Collins, William M'Onie, William
Walls
Clerk— Robert Donald
Assessors— B. M. Murray & P. D. Robertson
Commissioners for tlie Lower Ward of Lanarkshire (City excepted)—
Sheriffs Clark, Murray, Guthrie, Lees. Spens, and Balfour; Wm.
J. Davidson, of Ruchill; Robert Galbraith, of Greenhead; T. C.
Christie, of Bedlay ; G. Alston, of Craighead ; J. Findlay, ol
Boturich; W. Wilkie, of Gartferry ; F. K. Reid, of Gallowflat ;
A. Crum Maclae, of Cathkin ; Robert Walker, of Leathamhill ;
John JefTray, of Cardowan, and G. J. Miller, of Frankfield
Collector— B. M. Matheson, 280 George st
Clerk— William Smith, 65 West Regent st
Surveyors — As above
Joint Assessors— James Mitchell, James Scott, & Thomas C. Ross
Inspector— Alexander Fraser, Inland Revenue Office, Edinburgh
CUSTOM HOUSE,
94 Great Clyde Street.
Collector— James Scott
Chief Clerk— W. H. E. Godfrey
Hours of attendance— In-door department: Long Room, 10 a.m.,
till 4 p.m. throughout the year, Saturday till 2 p.m. Out-door
department : January, February, November, December from 9 a.m.
till 4 p.m. ; other months from 8 a.m. till 4 pm. The following
holidays are observed : Christmas Day, Good Friday, the anniver-
sary of the birth of Her Majesty, and Scotch Bank Holidays.
BOARD OF THADE,
7 York Street.
Principal Officer— W. B. Pryce
Chief Engineer— Walter Hannah
Engineers— George Herriot, W. H. Woodthorpe, William Fergusson,
& Edmund Mott
Shipwright— Frederick Jago
Assistant Emigration Officer— "W. H. Willoughby
Medical Officer £- Sanitary Surveyor - Dr. James Bryson
Tonnage Surveyors— S. M. Reynolds & G. Symons
MERCANTILE MARINE & ROYAL RESERVE OFFICES,
12 James Watt Street.
Superintendent— D. Charles Ross
Deputy — D. Mackenzie
Examiner of Masters i£- Mates— William Congleton
LLOYD'S REGISTER OF BRITISH & FOREIGN SHIPPING,
36 Oswald Street.
Surveyor — William Mumford
LLOYD'S PROVING HOUSE,
82 St. James Street, Kinning Park.
Superintendent — E. Steedhouse
357

Images and transcriptions on this page, including medium image downloads, may be used under the Creative Commons Attribution 4.0 International Licence unless otherwise stated. Creative Commons Attribution 4.0 International Licence